2026 Lamar Dump Trailer DT 7×14
Unit details
2026 7×14 Lamar Telescopic Dump Trailer DT Has warranty which includes: – 3 year structural – 1 year component – 3rd party components * 2 7k axles * Single 10k Drop Leg Jack * 2-5/16″ gooseneck coupler * 8″ I-Beam Frame * 2ft walls $100 transfer and processing fee due at purchase for all trailers. N185
The Trailer Co. Tulsa, OK
Dump Trailers
$9,960
| Location: | Tulsa, OK |
| Status: | sold |
| Condition: | New |
| Trailer Type: | Dump Trailers |
| VIN: | 5RVBD1428TP147702 |
| Stock Number: | N185 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Lamar |
| Model: | DT 7X14 Dump Trailer |
| Color: | Gray |
| Price: | 9960 |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Length (FT): | 14' or 168" |
| Width (FT): | 7' or 84" |
| Inner Height (FT): | 2' or 24" |
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Ramp: | Slide In Rear Ramps |
| Warranty in Years (1-10): | 3 |
| Date Added: | 09/30/2025 |
| Date: | 2026-01-19 |
Trailer financing
Recently Viewed Trailers
Price:$10,895
Financing from $213 / mo.
Instant • No credit impact