2025 Ironbull Dump Trailer DTG 7×14
Unit details
NEW 2025 Ironbull 7×14 Gooseneck Dump Trailer with 2ft. Sidewalls Comes with warranty which includes: – 3 year structural coverage – 2 year component coverage – 2 year free 24/7 roadside assistance * 12″ I-Beam neck and risers * 2 7,000lbs axles, 14k GVWR * 2 5/16 Adjustable Auto Latching Coupler * Integrated Retractable Tarp $100 transfer and processing fee due at purchase for all trailers. N176 Retail Price: $12,970
The Trailer Co. Tulsa, OK
Dump Trailers, Gooseneck Trailers
$10,895
| Location: | Tulsa, OK |
| Status: | available |
| Condition: | New |
| Trailer Type: | Gooseneck Trailers, Dump Trailers |
| VIN: | 3EUDG1420T1106679 |
| Stock Number: | N176 |
| Year: | 2025 |
| Make: | IronBull |
| Model: | DTG 7x14 Gooseneck Dump Trailer |
| Color: | Black |
| Price: | 10895 |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Length (FT): | 14' or 168" |
| Width (FT): | 7' or 84" |
| Inner Height (FT): | 2' or 24" |
| Hitch Type: | Gooseneck Hitch |
| Coupler Size: | Gooseneck 2-5/16" |
| Ramp: | Slide In Ramps |
| Warranty in Years (1-10): | 3 |
| Date Added: | 09/22/2025 |
| Date: | 2026-01-19 |