2026 Iron Bull Trailers DMG 8.5X20
Unit details
NEW 2026 8×20 Ironbull Dual Tandem Dump Trailer Comes with warranty which includes: – 3 year structural coverage – 2 year component coverage – 2 year free 24/7 roadside assistance * 4ft walls * 12″ I-Beam frame * 2 10,000lbs axles, 24,900k GVWR * 2 5/16 Adjustable Auto Latching Coupler * T80 Tarp System * 3 stage 12 ton telescopic cylinder $100 transfer and processing fee due at purchase for all trailers. N149
The Trailer Co. Tulsa, OK
Dump Trailers
$21,800
| Location: | Tulsa, OK |
| Status: | sold |
| Condition: | New |
| Trailer Type: | Dump Trailers |
| VIN: | 50HDG2020T1910271 |
| Stock Number: | N149 |
| Year: | 2026 |
| Make: | IronBull |
| Model: | DMG 8.5X20 Gooseneck Dump Trailer |
| Color: | Gray |
| Price: | 21800 |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 24900 lbs |
| GAWR: | 10000 lbs |
| Empty Weight: | 9235 lbs |
| Payload: | 15665 lbs |
| Length (FT): | 20' or 240" |
| Width (FT): | 8.5' or 102" |
| Hitch Type: | Gooseneck Hitch |
| Coupler Size: | Gooseneck 2-5/16" |
| Warranty in Years (1-10): | 3 |
| Date Added: | 09/03/2025 |
| Date: | 2026-01-19 |
Trailer financing
Recently Viewed Trailers
Price:$10,895
Financing from $213 / mo.
Instant • No credit impact