2026 IronBull DDG 8×16 Dump Trailer
Unit details
BRAND NEW 2026 Ironbull DDG 8×16 Deckover Dump Trailer.
Comes with warranty which includes:
- 3 year structural coverage
- 2 year component coverage
- 2 year free 24/7 roadside assistance
This trailer has:
- 10″ I-Beam & Tongue
- Engineered Neck 25K Rd Coupler
- 3 7,000lbs axles, 21k GVWR
- 18″ Foldable sides and 3 way gate
- Retractable Tarp
- Slide-in Ramps
Retail Price: $17,495
N440 $100 assembly and processing fee due at purchase for all trailers
The Trailer Co. Tulsa, OK
Dump Trailers, Gooseneck Trailers
$12,950Price
Quick Specs
| Location: | Tulsa, OK |
| Stock Number: | N440 |
| Trailer Type: | Dump Trailers, Gooseneck Trailers |
| Color: | black |
| Length x Width: | 16' 192" x 8' 96" |
| Axles: | 3 |
| GVWR: | 21000 lbs |
| Payload: | 14977 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 3 |
| GVWR: | 21000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 6023 lbs |
| Payload: | 14977 lbs |
| Length: | 16' 192" |
| Width: | 8' 96" |
| Interior Height: | 1.50' 18" |
Options
| Hitch Type: | Gooseneck Hitch |
| Coupler Size: | Gooseneck 2-5/16" |
| Jack: | Hydraulic |
| Frame Type: | Steel |
| Ramp: | Slide In Ramps |
Additional Information
| VIN: | 3EUDG1631T1108429 |
| Stock Number: | N440 |
| Year: | 2026 |
| Make: | IronBull |
| Model: | DDG 8x16 Dump Trailer |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |
Trailer financing
Recently Viewed Trailers
Price:$12,950
Financing from $253 / mo.
Instant • No credit impact
Financing Details
Monthly payment calculated based upon a 72 month loan, at 11.99% APR, and $12,950 total amount financed. Excludes tax, title, license, and doc fees. Not all buyers or vehicles will qualify. Minimum $0 monthly pmt required. Terms subject to change without notice.Price:$12,060
Financing from $236 / mo.
Instant • No credit impact