2026 IronBull ETG 8.5×26 Equipment Trailer
Unit details
Ironbull 8.5×26 Equipment Trailer ETG Comes with warranty which includes: – 3 year structural coverage – 2 year component coverage – 2 year free road side assistance * Has 2 8000lb axles * Rampage Ramps * 8″ I-Beam frame & tongue * Retail Price: $13,700 $100 transfer and processing fee due at purchase for all trailers. N442
The Trailer Co. Tulsa, OK
Equipment Trailers, Gooseneck Trailers
$12,060Price
Quick Specs
| Location: | Tulsa, OK |
| Stock Number: | N442 |
| Trailer Type: | Equipment Trailers, Gooseneck Trailers |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 26' 312" x 7' 84" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| Payload: | 10940 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| GAWR: | 8000 lbs |
| Empty Weight: | 5060 lbs |
| Payload: | 10940 lbs |
| Length: | 26' 312" |
| Width: | 7' 84" |
Options
| Hitch Type: | Gooseneck Hitch |
| Coupler Size: | Gooseneck 2-5/16" |
| Jack: | 10K |
| Ramp: | Mega Ramps |
Additional Information
| VIN: | 50HEG2621T1916012 |
| Stock Number: | N442 |
| Year: | 2026 |
| Make: | IronBull |
| Model: | ETG 8.5x26 Equipment Trailer |
| Warranty: | 3 years |