2026 Lamar FA 8.5×24 Deckover Tilt Trailer FA
The Trailer Co. Tulsa, OK
Deckover Trailer, Tilt Trailers
$11,310Price
Quick Specs
| Location: | Tulsa, OK |
| Stock Number: | N476 |
| Trailer Type: | Tilt Trailers, Deckover Trailer |
| Color: | Gray |
| Length x Width: | 24' 288" x 8.5' 102" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 8400 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 5600 lbs |
| Payload: | 8400 lbs |
| Length: | 24' 288" |
| Width: | 8.5' 102" |
Options
| Hitch Type: | Gooseneck Hitch |
| Coupler Size: | Gooseneck 2-5/16" |
| Jack: | Dual 12K |
| Ramp: | Tilt |
Additional Information
| VIN: | 5RVBF2420TP154207 |
| Stock Number: | N476 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Lamar |
| Model: | FA 8.5x24 Deckover Tilt Trailer FA |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |