2026 IronBull FTG 8.5X32 Deckover Trailer
Unit details
New Ironbull 8.5×32 Gooseneck Deckover Trailer FTG
Comes with warranty which includes:
– 3 year structural coverage
– 2 year component coverage
– 2 year free road side assistance
This trailer has:
- Rampage Ramps
- Has 3 7000lb axles – 21K GVWR
- 12″ I-Beam frame & Neck
- 16″ Crossmembers
$100 transfer and processing fee due at purchase for all trailers. N482
The Trailer Co. Tulsa, OK
Deckover Trailer, Equipment Trailers, Gooseneck Trailers
$12,620Price
Quick Specs
| Location: | Tulsa, OK |
| Stock Number: | N482 |
| Trailer Type: | Gooseneck Trailers, Equipment Trailers, Deckover Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 32' 384" x 8.5' 102" |
| Axles: | 3 |
| GVWR: | 21000 lbs |
| Payload: | 14200 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 3 |
| GVWR: | 21000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 6800 lbs |
| Payload: | 14200 lbs |
| Length: | 32' 384" |
| Width: | 8.5' 102" |
Options
| Hitch Type: | Gooseneck Hitch |
| Coupler Size: | Gooseneck 2-5/16" |
| Jack: | Dual 12K |
| Ramp: | Mega Ramps |
Additional Information
| VIN: | 50HFG3235T1914031 |
| Stock Number: | N482 |
| Year: | 2026 |
| Make: | IronBull |
| Model: | FTG 8.5X32 Deckover Trailer |