2026 IronBull DHG 7×16 Dump Trailer
Unit details
2026 Heavy Duty Ironbull 7×16 Gooseneck Dump Trailer with 3ft. Sidewalls DHG
Comes with warranty which includes:
- 3 year structural coverage
- 2 year component coverage
- 2 year free 24/7 roadside assistance
This trailer has:
- 12″ I-Beam neck and risers
- Telescopic Cylinder
- 2 10,000lbs axles, 22k GVWR
- 2 5/16 Adjustable Auto Latching Coupler
- Integrated Retractable Tarp
Retail Price: $18,870
$100 assembly and processing fee due at purchase for all trailers.
The Trailer Co. Tulsa, OK
Dump Trailers, Gooseneck Trailers
$16,900
| Location: | Tulsa, OK |
| Status: | sold |
| Condition: | New |
| Trailer Type: | Dump Trailers, Gooseneck Trailers |
| VIN: | 50HDG162XT1913356 |
| Stock Number: | N301 |
| Year: | 2026 |
| Make: | IronBull |
| Model: | DHG 7x16 Dump Trailer |
| Color: | Black |
| Price: | 16900 |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 22000 lbs |
| GAWR: | 10000 lbs |
| Empty Weight: | 7042 lbs |
| Payload: | 14958 lbs |
| Length (FT): | 16' or 192" |
| Width (FT): | 7' or 84" |
| Inner Height (FT): | 3' or 36" |
| Hitch Type: | Gooseneck Hitch |
| Coupler Size: | Gooseneck 2-5/16" |
| Jack: | 10K |
| Ramp: | Slide In Ramps |
| Warranty in Years (1-10): | 3 |
| Telescopic Lift : | Yes |
| Date Added: | 02/05/2026 |
| Date: | 2026-02-05 |