2026 IronBull FDP 8.5×24 Deckover Trailer
Unit details
NEW Ironbull 8.5×24 Deckover Trailer FDP Comes with warranty which includes: – 3 year structural coverage – 2 year component coverage – 2 year free road side assistance * Has 2 8000lb axles * 10″ I-Beam neck & frame * 35″ deck height * Has wench plate $100 transfer and processing fee due at purchase for all trailers. N334
The Trailer Co. Tulsa, OK
Deckover Trailer
$11,760Price
Quick Specs
| Location: | Tulsa, OK |
| Stock Number: | N334 |
| Trailer Type: | Deckover Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 24' 288" x 8.5' 102" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| Payload: | 10582 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| GAWR: | 8000 lbs |
| Empty Weight: | 5726 lbs |
| Payload: | 10582 lbs |
| Length: | 24' 288" |
| Width: | 8.5' 102" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Ramp: | Slide In Rear Ramps |
Additional Information
| VIN: | 50HFP2426T1913825 |
| Stock Number: | N334 |
| Year: | 2026 |
| Make: | IronBull |
| Model: | FDP 8.5x24 Deckover Trailer |
| Warranty: | 3 years |