2026 Ironbull Deckover FDP 8.5×22
Unit details
NEW Ironbull 8.5×22 Deckover Trailer FDP Comes with warranty which includes: – 3 year structural coverage – 2 year component coverage – 2 year free road side assistance * Has 2 7000lb axles * 10″ I-Beam neck & frame * 35″ deck height $100 transfer and processing fee due at purchase for all trailers. N405
The Trailer Co. Tulsa, OK
Deckover Trailer
$7,870Price
Quick Specs
| Location: | Tulsa, OK |
| Stock Number: | N405 |
| Trailer Type: | Deckover Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 22' 264" x 8.5' 102" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 10582 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 4406 lbs |
| Payload: | 10582 lbs |
| Length: | 22' 264" |
| Width: | 8.5' 102" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 10K |
| Ramp: | Slide In Rear Ramps |
Additional Information
| VIN: | 50HFP2226T1915710 |
| Stock Number: | N405 |
| Year: | 2026 |
| Make: | IronBull |
| Model: | FDP 8.5x22 Deckover Trailer |
| Warranty: | 3 years |