2026 Ironbull Deckover Trailer FDP 8.5×20
Unit details
NEW Ironbull 8.5×20 Deckover Trailer FDP
Comes with warranty which includes:
- 3 year structural coverage
- 2 year component coverage
- 2 year free road side assistance
This trailer has:
- 2 7000lb axles
- 10″ I-Beam frame
- 8′ Slide-In Ramps
$100 transfer and processing fee due at purchase for all trailers. N364
The Trailer Co. Tulsa, OK
Deckover Trailer
$7,640Price
Quick Specs
| Location: | Tulsa, OK |
| Stock Number: | N364 |
| Trailer Type: | Deckover Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 20' 240" x 8.5' 102" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 9902 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 4098 lbs |
| Payload: | 9902 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Width: | 8.5' 102" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Ramp: | Slide In Ramps |
Additional Information
| VIN: | 50HFP2025T1913823 |
| Stock Number: | N364 |
| Year: | 2026 |
| Make: | IronBull |
| Model: | FDP 8.5x20 Deckover Tilt |
| Warranty: | 3 years |
Trailer financing
Recently Viewed Trailers
Price:$7,870
Financing from $154 / mo.
Instant • No credit impact