2026 IronBull DTB 7×16 Dump Trailer
Unit details
BRAND NEW 2026 Ironbull 7×16 Dump Trailer with 4ft walls
Comes with warranty which includes:
– 3 year structural coverage
– 2 year component coverage
– 2 year free 24/7 roadside assistance
* 4ft walls
* 6″ I-Beam frame
* 2 8,000lbs axles, 16k GVWR
* 2 5/16 Adjustable Auto Latching Coupler
* Integrated Retractable Tarp
$100 transfer and processing fee due at purchase for all trailers. #N332
The Trailer Co. Tulsa, OK
Dump Trailers
$15,360Price
Quick Specs
| Location: | Tulsa, OK |
| Stock Number: | N332 |
| Trailer Type: | Dump Trailers |
| Color: | black |
| Length x Width: | 16' 192" x 7' 84" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| Payload: | 7860 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| GAWR: | 8000 lbs |
| Empty Weight: | 6230 lbs |
| Payload: | 7860 lbs |
| Length: | 16' 192" |
| Width: | 7' 84" |
| Total Height: | 4' 48" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 10K |
| Frame Type: | Steel |
| Tail: | None |
| Ramp: | Slide In Ramps |
| Telescopic Lift : | Yes |
Additional Information
| VIN: | 3EUDB1622T1112950 |
| Stock Number: | N332 |
| Year: | 2026 |
| Make: | IronBull |
| Model: | DTB 7x16 Dump Trailer |