2026 IronBull DTB 7×14 Dump Trailer
Unit details
BRAND NEW 2026 Ironbull 7×14 Dump Trailer with 3ft walls
Comes with warranty which includes:
- 3 year structural coverage
- 2 year component coverage
- 2 year free 24/7 roadside assistance
This trailer has:
- 3ft walls
- Aluminum Ramps
- 6″ I-Beam frame
- 2 7,000lbs axles, 14k GVWR
- 2 5/16 Adjustable Auto Latching Coupler
- Integrated Retractable Tarp
$100 assembly and processing fee due at purchase for all trailers. N351
The Trailer Co. Tulsa, OK
Dump Trailers
$11,290Price
Quick Specs
| Location: | Tulsa, OK |
| Stock Number: | N351 |
| Trailer Type: | Dump Trailers |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 16' 192" x 7' 84" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14999 lbs |
| Payload: | 9278 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14999 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 5368 lbs |
| Payload: | 9278 lbs |
| Length: | 16' 192" |
| Width: | 7' 84" |
| Total Height: | 3' 36" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 10K |
| Frame Type: | Steel |
| Tail: | None |
| Ramp: | Slide In Ramps |
Additional Information
| VIN: | 3EUDB1426T1113490 |
| Stock Number: | N351 |
| Year: | 2026 |
| Make: | IronBull |
| Model: | DTB 7x14 Dump Trailer |
| Warranty: | 3 years |