2026 IronBull TLG 7×28 Gooseneck Tilt Trailer
Unit details
Ironbull 7×28 Gooseneck Tilt Trailer TLG
Comes with warranty which includes:
– 3 year structural coverage
– 2 year component coverage
– 2 year free 24/7 roadside assistance
* 8″ channel frame
* 3 7,000lbs axles, 21k GVWR
* 2 5/16 Adjustable Auto Latching Coupler
Retail Price: $13,354
$100 transfer and processing fee due at purchase for all trailers. N291
The Trailer Co. Tulsa, OK
Tilt Trailers
$12,450
| Location: | Tulsa, OK |
| Status: | available |
| Condition: | New |
| Trailer Type: | Tilt Trailers |
| VIN: | 3EUTG2839T1109598 |
| Stock Number: | N291 |
| Year: | 2026 |
| Make: | IronBull |
| Model: | TLG 7x28 Gooseneck Tilt Trailer |
| Color: | Black |
| Price: | 12450 |
| Axles: | 3 |
| GVWR: | 21000 lbs |
| Empty Weight: | 5095 lbs |
| Payload: | 15905 lbs |
| Length (FT): | 28' or 336" |
| Width (FT): | 7' or 84" |
| Hitch Type: | Gooseneck Hitch |
| Coupler Size: | Gooseneck 2-5/16" |
| Jack: | 10K |
| Frame Type: | C-Channel |
| Tail: | Tilt |
| Ramp: | Tilt |
| Date: | 2026-02-04 |