2026 IronBull DTG 7×16 Gooseneck Dump Trailer
Unit details
BRAND NEW 2026 Ironbull 7×16 Gooseneck Dump Trailer with 3ft. Sidewalls
Comes with warranty which includes:
- 3 year structural coverage
- 2 year component coverage
- 2 year free 24/7 roadside assistance
This Trailer has:
- 12″ I-Beam neck and risers
- 2 7,000lbs axles, 14k GVWR
- Aluminum Ramps
- Scissor Lift
- 2 5/16 Adjustable Auto Latching Coupler
- Integrated Retractable Tarp
MSRP: $14,856
$100 transfer and processing fee due at purchase for all trailers. #N433
The Trailer Co. Tulsa, OK
Dump Trailers, Gooseneck Trailers
$13,100Price
Quick Specs
| Location: | Tulsa, OK |
| Stock Number: | N433 |
| Trailer Type: | Dump Trailers, Gooseneck Trailers |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 16' 192" x 7' 84" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14999 lbs |
| Payload: | 9984 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14999 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 6702 lbs |
| Payload: | 9984 lbs |
| Length: | 16' 192" |
| Width: | 7' 84" |
| Interior Height: | 3' 36" |
Options
| Hitch Type: | Gooseneck Hitch |
| Coupler Size: | Gooseneck 2-5/16" |
| Jack: | 10K |
| Ramp: | Slide In Ramps |
Additional Information
| VIN: | 3EUDG1620T1115010 |
| Stock Number: | N433 |
| Year: | 2026 |
| Make: | IronBull |
| Model: | DTG 7x16 Gooseneck Dump Trailer |
| Warranty: | 3 years |