2026 TrailMaxx 8.5X40 Deckover Trailer STD28-40
The Trailer Co. Tulsa, OK
Deckover Trailer
$12,260Price
Quick Specs
| Location: | Tulsa, OK |
| Stock Number: | N430 |
| Trailer Type: | Deckover Trailer |
| Color: | black |
| Length x Width: | 40' 480" x 8.5' 102" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| Payload: | 8000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| GAWR: | 8000 lbs |
| Empty Weight: | 8000 lbs |
| Payload: | 8000 lbs |
| Length: | 40' 480" |
| Width: | 8.5' 102" |
Options
| Hitch Type: | Gooseneck Hitch |
| Coupler Size: | Gooseneck 2-5/16" |
| Ramp: | Slide In Ramps |
Additional Information
| VIN: | 7WL3H2822TT003034 |
| Stock Number: | N430 |
| Year: | 2026 |
| Make: | TrailMaxx |
| Model: | 8.5X40 Deckover Trailer STD28-40 |
| Warranty: | 3 years |